Umowa o mediację
Mediacja – w jakich sprawach cywilnych jest prowadzona?
Mediacja może być przeprowadzona w każdej sprawie cywilnej, w której możliwe jest zawarcie ugody. Może to być zatem mediacja o:
- dział spadku,
- zapłatę,
- podział majątku wspólnego,
- zniesienie współwłasności.
Przedmiotem mediacji może być również pojednanie skłóconych małżonków bądź rozwiązanie małżeństwa. W takiej sytuacji celem rozmowy może być ugodowe uregulowanie następujących kwestii:
- alimenty,
- ustalenie kontaktów z dziećmi (sposobu kontaktu i harmonogramu),
- zaspokojenie potrzeb rodziny,
- sprawowanie władzy rodzicielskiej,
- miejsce zamieszkania małoletniego,
- sprawy majątkowe,
- rozstrzygnięcie istotnych spraw związanych z dzieckiem, takich jak opieka zdrowotna czy edukacja.
Umowa o mediację – co to takiego?
To rodzaj umowy, na podstawie której rozwiązuje się konflikty w drodze mediacji. Umowa o mediację może:
- Mieć formę klauzuli mediacyjnej będącej częścią umowy głównej, która reguluje określone kwestie między stronami. Podmioty zobowiązują się do skorzystania z mediacji w razie gdyby w przyszłości doszło między nimi do sporu.
- Stanowić oddzielną umowę, która zostaje zawarta przez podmioty. Mediacja jest niezależna od postępowania sądowego. Może być zatem prowadzona przed rozpoczęciem postępowania, w trakcie jego trwania lub po jego zakończeniu.
Dodatkowo do umowy o mediację może dojść w wyniku podjęcia działań mediacyjnych. Zawieranie umowy o mediację nie wiąże się z konkretnymi wytycznymi dotyczącymi jej formy (nie musi być zawarta na piśmie). Oznacza to, że może ona przybrać dowolną postać, także wyrażenia zgody na mediację.
Podjęcie decyzji o zawarciu umowy o mediację, nie wyklucza z rozpoznania sprawy przez sąd w postępowaniu cywilnym. W określonych sytuacjach sąd może zdecydować o przeprowadzeniu postępowania mediacyjnego.
Czas mediacji nie jest ściśle określony. Ma zatem zachęcić strony do podejmowania rozmów i próby zawarcia ugody w ten sposób, unikając przy tym zbędnego formalizmu.
Umowa z mediatorem
Jedną z umów powstałych w trakcie mediacji jest więź obligacyjna między stronami a mediatorem oraz stronami a ośrodkiem mediacyjnym, z którego usług korzystają podmioty. Reguluje ona relacje pomiędzy stronami a mediatorem, takie jak obowiązki mediatora, wysokość jego wynagrodzenia oraz osoby zobligowane do zapłaty należności związanych z pośrednictwem pomiędzy stronami sporu.
Co powinna zawierać umowa o mediację?
Umowa o mediację powinna jasno określać:
- przedmiot mediacji, sporu bądź stosunek prawny, z którego wyniknął konflikt,
- mediatora,
- sposób wyboru mediatora.
Dodatkowo może regulować inne kwestie, np. miejsce czy czas trwania mediacji.